Tenisiści stołowi w Szwecji


W dniach 6-11 października w miejscowości Falkoping w Szwecji przebywali młodzi tenisiści stołowi Stelli Niechaj Gniezno. Była to kolejna wymiana sportowa pomiędzy zaprzyjaźnionymi klubami : IFK Falkoping BTK i Stellą Gniezno. pierwsze wspólne kontakty rozpoczęły się ponad dwadzieścia lat temu. W ubiegłym roku ekipę pingpongistów Falkiping gościliśmy w Gnieźnie. Między innymi uczestniczyli w oficjalnym meczu i Turnieju „Otwarcia Sezonu” rangi ogólnopolskiej. Zwiedzali również Gniezno i ciekawe okolice oraz Poznań. Podobnie wyglądała nasza wizyta w Szwecji w tym roku. Pierwszego dnia po przyjeździe rozegraliśmy oficjalny mecz IFK Falkoping BTK – Stella Gniezno, w trzech kategoriach wiekowych. W grupie dziewcząt Magdalena Wysocka i Martyna Urbaniak pokonały: Erikę Petersom, Elin Ljungsberg i Elin Ekholm 5:2. Trzy punkty w tym meczu zdobyła Magda Wysocka i dwa Martyna Urbaniak. Jeszcze bardziej zdecydowanie w stosunku 9:1 wygrali kadeci: Jakub Różak, Filip Kujawa i Denis Bolewicz. Komplety zwycięstw zanotowali : Jakub Różak iDenis Bolewicz, dwa Filip Kujawa i debel:Różak- Kujawa. Jedynie w najstarszej kategorii juniorów gospodarze: Aleksander Nilson i Anders Fronth okazali się lepsi wygrywając po ciekawym meczu 3:2. Punkty dla gnieźnian w tym meczu zdobyli: Michał Nowak i debel:Michał i Jakub Nowak.

W sobotę i niedzielę gnieźnianie uczestniczyli w Otwartym Turnieju „Mc Donald Cup”. Zawody rozgrywane były na dwóch salach, na 24 stołach. Startowało ponad dwustu najlepszych zawodników z całej Szwecji. Jest turniej bardzo prestiżowy dla Szwedów z zaliczaniem punktów do rankingu i rozgrywany w kilku grupach wiekowych. W kategoriach kobiet swoją siłę gry niespodziewanie zaznaczyły nasze dziewczyny: Martyna Urbaniak i Magda Wysocka. W grupie dziewczyn do lat 20 wygrała Magda Wysocka pokonując w półfinale Lundin Katerinę z Herljunga BTK, a w finale Elin Ljungsberg. W grupie 17 latek drugie miejsce zajęła Martyna Urbaniak ulegając jedynie Mriyi Ivanowej z Mariedals IK. Obie nasze zawodniczki spotkały się w finałach turnieju Kobiet klasa I i klasa II. W klasie I w półfinale Martyna pokonała Larson Jessicę z klubu Arnika BTK 3:0 w Magda Ivanową 3:1. w finale Martyna pokonała Magdę 3:0. W kategorii II udał się rewanż Magdzie. Zdecydowanie trudniejszych przeciwników mieli chłopcy. Szwedzi słyną właśnie ze szkolenia w tej kategorii. Nie powiodło się w pierwszym starcie najmłodszym naszym zawodnikom do 13 lat. To efekt tremy. Zarówno Jakub Różak, Filip Kujawa i Denis Bolewicz mogli w tej swojej kategorii wiekowej awansować do nawet do finału, a zajęli miejsca 9-12. Później w rywalizacji już w starszej kategorii z tymi samymi zawodnikami wygrywali bez problemu, ale na drodze do awansu do pierwszej czwórki stawali już dużo starsi i silniejsi. Jakub Różak wśród czternastolatków w meczu 1/ 4 uległ mistrzowi Szwecji Fernandez-Brink Jaokim z Eslovs AL. BTK. Ostatecznie na miejscach 5-8 zostali sklasyfikowani: Jakub Różak wśród czternastolatków, oraz Michał i Jakub Nowak wśród juniorów 20 lat. Był to turniej z dużą ilością gier. Poziom wśród chłopców bardzo wysoki. Niemniej nasze dziewczyny były rewelacją w swojej kategorii wygrywając okolicznościowe Puchary i nagrody rzeczowe.

Wyjazd naszej ekipy doszedł do skutku min. dzięki pomocy Starostwa Powiatowego w Gnieźnie i Gminy Niechanowo.

Cały nasz pobyt w Szwecji oprócz walorów sportowych, miał na celu poznanie ciekawych miejsc, kultury i zwyczajów narodu.

Trzeba zaznaczyć iż gospodarze z wyjątkową godnością i szacunkiem przywiązują dużą wagę do tradycji, eksponując pamiątki z dotychczasowych wspólnych spotkań Gniezna i Falkoping.

      << Powrót